فهرست بستن
نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم برق قدرت
لوگو نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم برق قدرت

شبیه ساز بازیابی سیستم برق قدرت

معرفی

نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت با شبیه سازی خاموشی سراسری یا جزئی در شبکه قدرت، به راهبران شبکه اجازه پیاده سازی تمامی سناریو های طراحی شده یا ذهنی و رویارویی با شرایط بازیابی و مخاطرات آن را می دهد. نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت با هشدارهای لازم در پروسه بازیابی و هدایت راهبران شبکه می تواند شرایط خاموشی را به خوبی مدل سازی نموده و در مدیریت شرایط بازیابی سهم به سزایی داشته باشد. همچنین راهبران شبکه در صورت استفاده دوره ای از این نرم افزار علاوه بر آشنایی با خطرات و هشدارهای بازیابی، می توانند با کسب تجربه کافی برای رویارویی با خاموشی های سراسری، استرس های ناشی از خاموشی را در شرایط واقعی مدیریت کرده و بهترین تصمیم را در کمترین زمان اخذ کنند.

ویژگی های بارز این سامانه جامع در قالب نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت را می توان بصورت زیر بیان کرد:

 • شبیه سازی تمامی نقشه های تک خطی برای پست ها
 • پیاده سازی شبکه در نرم افزار Digsilent
 • سهولت دسترسی به اطلاعات تمامی تجهیزات شبکه
 • سهولت کاربری برای راهبران شبکه
 • لیست هشدار برای راهنمایی راهبران شبکه
 • قابلیت مدیریت واحدهای نیروگاهی با در نظر گرفت تمامی حالت های بهره برداری واحدهای نیروگاهی
 • لحاظ نمودن تپ چنجر برای
 • ترانسفورماتورهای دو و سه سیم پیچ
 • قابلیت مشاهده لحظه ای توان اکتیو و راکتیو عبوری از تمامی تجهیزات
 • قابلیت مشاهده لحظه ای فرکانس شبکه بصورت جزیره ای و محاسبات جزیره های متفاوت شبکه بصورت زمان واقعی
 • قابلیت مدیریت فیدرهای خروجی پست ها
 • قابلیت تغییر نقطه شروع بازیابی و تغییر شرایط شبکه پیش از خاموشی
 • لحاظ شدن تمامی محدودیت های بهره برداری از جمله منحنی قابلیت تولید توان نیروگاه
 • لحاظ نمودن اثر فرانتی و رله های ولتاژی در شبکه
 • لحاظ نمودن رله های اضافه بار و جریان بر روی تجهیزات
 • لحاظ نمودن امکان سنکرون شدن جزایر
  در نظر گرفتن بازیابی جزیره ای و امکان راهبری شبکه از چند کامپیوتر مجزا
 • لحاظ نمودن امکان بازیابی از شبکه های مجاور
 • امکان اضافه شدن ماژول بهره برداری به سامانه
 • پیمانه سازی (Modularity) و در نتیجه قابلیت تعمیم و گسترش بخش­های مختلف سامانه در کمترین زمان
 • سهولت بروزرسانی تغییرات نقشه ها و شبکه
  مقیاس پذیری
 • استفاده از آخرین استانداردهای شرکت Google در طراحی واسط کاربری
 • عدم وابستگی به پلتفرم (Cross-Platform)، به معنی قابلیت انتقال سامانه به سخت افزارها و سیستم عامل های مختلف از جمله Linux، Android و Windows

تیم سازنده این محصول با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1394 در اولین پروژه خود موفق به پیاده سازی شبکه مشهد در نرم افزار Matlab شد و با استفاده از رابط کاربری ویژه و ارتباط با مجموعه پخش بار تخصصی Matpower توانست اولین نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت را در ایران پیاده سازی کند. گروه تشکیل شده در ادامه روند فاز اول شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت توانست در سال 1395 نسخه بروزرسانی شده با قابلیت های جدید از نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت را در برق منطقه ای خراسان به بهره برداری رسانده و موفق به کسب تاییدیه از برق منطقه­ای خراسان گردید.

در ادامه روند در سال 1397 برق منطقه ای خراسان در ادامه بروز رسانی سامانه طراحی شده، شبیه سازی شبکه خراسان را در این سامانه در دستور کار قرار داد که نتیجه آن منجر به ارائه نرم افزار شبیه ساز بازیابی شبکه برق خراسان در سال 1398 شد. در حال حاضر، نرم افزار شبیه ساز بازیابی شبکه خراسان در برق منطقه ای خراسان به بهره برداری رسیده و با استفاده از آن، اولین دوره آموزش بازیابی با محوریت اصول بازیابی عمومی و استفاده از نرم افزار شبیه ساز بازیابی شبکه برق خراسان بصورت عملیاتی در برق منطقه ای خراسان انجام شده است.

برای مقایسه نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت ارایه شده در برق منطقه ای خراسان با نرم­افزار مشابه در شرکت DUtrain آلمان، از نظرات کارشناسان مدیریت شبکه برق ایران که تجربه بازدید و حضور در مرکز DUtrain را داشتند استفاده شده است. این کارشناسان به همراه همکاران مرکز آموزش های بین المللی زنجان از نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت بازدید بعمل آورده و پس از حدود 6 ساعت کار با این نرم افزار و پیاده سازی سناریوهای متفاوت بر روی آن، امکانات نرم افزار بومی را با نرم افزار شرکت DUtrain مقایسه نمودند. در حدود 36 آیتم مد نظر این کارشناسان، نرم افزار شبیه ساز بومی از تمامی جهت ها برتر و قابل رقابت با نمونه خارجی ارزیابی گردید.

در بازه بهره­برداری نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت در برق منطقه ای خراسان، بسیاری از کارشناسان شرکت های برق منطقه ای مناطق مختلف ایران از جمله اصفهان، شیراز، سیستان و بلوچستان از این سامانه بازدید بعمل آورده و مورد استقبال ایشان قرار گرفته است.

لازم به ذکر است سامانه جامع شبیه ساز سیستم قدرت بدون کپی برداری از هیچ نمونه خارجی طراحی شده است و تحقیق، مدل سازی، و پیاده سازی تمامی بخش های این سامانه بصورت کاملا بومی انجام شده است و قابلیت ویرایش تمامی بخش های این سامانه وجود دارد. نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت پیاده سازی شده در برق منطقه ای خراسان برای سهولت راهبران شبکه، شماتیک مشابه سیستم SCADA دارد. جهت بهبود روند شبیه سازی واقعی در سامانه جامع شبیه ساز سیستم قدرت سعی شده است در کنار دانش آکادمیک از دانش فنی فعالان صنعت و همکاران برق منطقه ای نیز استفاده شود. استفاده از مشاوران متفاوت که غالباً بهره برداران خبره مراکز کنترل هستند، منجر به نزدیک شدن شمای اصلی سامانه جامع و محاسبات فنی آن تا حد بسیار زیادی به سیستم SCADA گردید. این شباهت سبب سهولت کاربری راهبران شبکه با این سامانه شده است.

مسئولین رده بالا صنعت برق کشور و خراسان از جمله آقای دکتر رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور و آقای مهندس رضا ریاحی مدیرعامل برق منطقه خراسان رضوی در حال بازدید از نرم افزار بازیابی سیستم قدرت در چهارمین همایش ملی فناوری های نوین انرژی، زمستان 1398.

تحویل دهی و آزمایش نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت در برق منطقه ای خراسان رضوی.
در این تست، مدیران و کارمندان ارشد بخش دیسپاچینگ برق منطقه ای خراسان به عنوان کارفرما و تحویل گیرنده حضور دارند، بهار 1398.

راه اندازی و آزمایش نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت در محیط آزمایشگاهی و معرفی کلیات و قابلیت های مهم آن در قالب یک سناریو از پیش تعریف شده.

کاتالوگ نرم افزار شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت

قابلیت مشاهده مقدار لحظه ای و نمودار فرکانس شبکه بصورت جزیره ای و بصورت بلادرنگ

قابلیت مشاهده مقدار لحظه ای و نمودار فرکانس شبکه بصورت جزیره ای و بصورت بلادرنگ

شماتیک استقرار زیرسیستم های سامانه نرم افزاری شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت

شماتیک استقرار زیرسیستم های سامانه نرم افزاری شبیه ساز بازیابی سیستم قدرت

تیم توسعه دهنده نرم افزار

آقای کامران فرتاش طلوع
کارشناس ارشد هوش مصنوعی

آقای مجید علومی بایگی 
دکتری برق قدرت

آقای علی کریم پور 
دکتری برق قدرت

آقای هانی رئوف شیبانی
دکتری برق قدرت

آقای جعفر عبادی
دکتری برق قدرت