فهرست بستن

تبلیغات و برندینگ

یکی دیگر از حوزه های مورد علاقه من که در آن فعالیت میکنم حوزه تبلیغات و برندینگ است. تفاوت های زیادی بین تبلیغات و برندینگ وجود دارد، با این حال اشتراک های زیادی هم دارند که این دو حوزه تخصصی را به یکدیگر گره می زند.

معتقد هستم حوزه های تبلیغات و برندینگ کاملا تخصصی هستند و برای فعالیت در این دو حوزه نیاز به فاکتورهایی همچون علم روز دنیا، مهارت، خلاقیت و تجربه است.

خیلی از افراد و دوستان هستند که احساس خلل یا کاستی در کسب و کارشان می کنند ولی علت آن را بطور شفاف درک نمی کنند؛ به عنوان نمونه این مشکلات می تواند فروش پایین محصول یا عدم اقبال مشتری باشد. برخی دیگر از دوستان هم ممکن هست قصد ورود به این حوزه را داشته باشند اما علم کافی را نداشته باشند. لذا، جهت معرفی شما عزیزان مختصر توضیحی عرض می کنم.

اجازه بدهید با دو سوال شروع کنم!
چه چیزی باعث می شود که مردم و مشتری ها، کالا یا خدمات شما را به یادآورند یا شناسایی کنند؟!
و چه چیز باعث می شود که مردم ترغیب به استفاده از خدمات یا محصول شما بشوند؟!

این دو سوال دقیقا تفاوت تبلیغات و برندینگ را آشکار می کند. در واقع جواب سوال اول همان برندینگ است و جواب سوال دوم تبلیغات است.

حتما مطلع هستید که برندینگ معادل انگلیسی کلمه ی برند سازی است. البته من برای خودم تعبیر شخصی از برندینگ دارم.

شیوه های ساخت شخصیت و معرفی آن برای یک کسب و کار خاص

پس برندینگ یعنی شیوه هایی که ما بکار میگیریم تا شما، شرکت شما، خدمات و محصولات شما دارای شخصیت و هویت مردم پسندی شود به نحوی که مردم حتی پس از گذشت سالها با دیدن تبلیغات یا محصولات شما، خاطرات خوب و صفات برجسته ی شما را به یاد آورند؛ مشابه اتفاقی که برای برخی از محصولات خاص از جمله سس دلپذیر، پفک نمکی مینو یا بستنی میهن و … دیدیم و تجربه کردیم. پایین صفحه نمونه های ایرانی و خارجی این تبلیغات را می توانید مشاهده کنید.

اما تبلیغات چیست؟! همانطور که در سوال دوم مطرح شد، تبلیغات شیوه های معرفی و نمایاندن شما و محصولات شما در اذهان مردم است به نحوی که مردم ترغیب به استفاده از خدمات و محصولات شما شوند. در واقع هدف اصلی در تبلیغات، یادآوری شما و محصولات شما به مردم و در درجه دوم ایجاد اعتماد و رفع ابهامات ذهنی مردم نسبت به خدمات شما است.

با تعریفی که از تبلیغات ارائه دادم متوجه می شویم تبلیغات می تواند زمینه ساز و بستری برای برندینگ باشد اما ماهیت و تعاریف تخصصی متفاوتی دارند. در همین زمینه، سه تخصص برجسته و ضروری عبارتند از طراحی گرافیک، عکاسی و فیلمبرداری و ساخت کلیپ یا تیزر تبلیغاتی که به تفکیک می توانید نمونه کارهای من را در هر یک از این تخصص ها از طریق لینک های بالای صفحه یا منو مشاهده کنید.